Türkiye’nin Tek Uçurtma Müzesi

Fotoğraf ve Video Şenol Ürek Sunum Mehmet Naci Aköz

0 474

6 Kıta, 39 ülkeden toplanmış 3000’e yakın uçurtma ve benzeri ürünlerden oluşan koleksiyonuyla
Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri Üsküdar’da.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Çocuk Dostu Müzedir”
2008 Yılında Kültür Bakanlığının başlattığı “Çocuk dostu müze projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi çocukların ziyaret edebileceği en ideal müzelerden birisidir.
03 Yaş itibariyle ziyaretçi kabul eden müzede, bünyesinde barındırdığı anaokulu öğretmenlerinden oluşan eğitimcileriyle her yaş gurubuna muhatabının anlayacağı bir dil kullanarak rehberlik yapılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “İnteraktif Müzedir”
2 Ayrı müze salonu, 3 ayrı atölye bölümü ile aynı anda 200 öğrenciye hizmet verebilecek, toplamda 500 m2’lik alana sahip müzede,
Hiç bir ürün cam fanuslar arkasında gizlenmemektedir, uzman eğitimci rehberleri ile birebir her ürün için ayrı hikâyeler, tarihi bilgiler, çeşitli belgeler ve görseller eşliğinde sunum yapılmaktadır.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Atölye çalışması ile desteklenmektedir”
2011 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı ve “Kültür gezileri çerçevesinde İstanbul’daki okullara tavsiye ettiği” “Müzeli eğitim Projesi”ne uygun konseptiyle, Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, çocukların ziyaret ettiğinde, dilerlerse uçurtma atölyelerine katılarak ülkemiz kültürünü temsil eden uçurtma modellerini uzman eğitimcilerin destekleri ile kendi uçurtmalarını kendilerinin yapabileceği tek müzedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinde “Araştırmalar desteklenmektedir”
Uçurtma kültürünü daha yakından tanımak veya benzeri çalışmalar yapmak isteyen amatör veya profesyonel araştırmacılar için tüm imkânlar sunulmaktadır.
Bu çerçevede, talep eden ziyaretçiler için müzemizdeki “Gülen Okumuş Uçurtma Kütüphanesi” tüm ofis imkânlarıyla birlikte ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Büyük bir koleksiyona sahiptir ”
39 Ülkeden toplanan (Haziran 2020 itibariyle) 3000’e yakın (uçurtma, uçurtma yayınları, uçurtma malzemeleri ve çeşitli objelerden oluşan) farklı kültürlere ait geniş bir koleksiyon bulunmaktadır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin 2012 yılından itibaren sürdürdüğü proje çerçevesinde, dünyanın çeşitli ülkelerindeki uçurtma kurumları mercek altına alınarak yoğun bir çalışmaya girilmiş ve her geçen gün koleksiyonun genişlemesi sağlanmaktadır.

Güzel olanı bulmak için önce çevremi iyi tanımam ve gezdiğim yerlerde fotoğraf ve video çekerek dolaşıp sizlere bu yerler için bir nebze ön fikir verebilmek amaçlarım arasındadır.

Şenol Ürek Fotoğraf Sanatçısı

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Ziyaretçilerden ücret almamaktadır”
İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin sosyal sorumluluk projelerinden birisi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Pazar hariç tüm mesai günleri 09 00 – 17 00 arası açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti talep edilmemektedir.

Talep edilmesi halinde ise, atölye çalışmasına katılanlardan 40.00 TL + KDV ücret alınmakta ve uçurulmaya hazır uçurtma ile müzeden ayrılmaları sağlanmaktadır.

Ayrıca AVM’lerde, otellerde ve çeşitli kurumların bahar etkinliklerinde de gerek atölye, gerekse gezici müze ile yapılan çalışmalar devam ettirilmektedir.

Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi “Nerede”
Müzenin konumunu tarif etmek gerekirse; Üsküdar marmaray istasyonuna, sahildeki Nevmekan ve Üsküdar meydanına 200 mt mesafede ve tam ortadadır. Üsküdar merkezde bulunan Yeni Camii’nin tam arka sokağına paraleldir.

Ayrıca navigasyona “uçurtma müzesi” yazılması halinde rahatlıkla adresimiz ekrana gelmektedir..

Detaylı bilgi ve randevu için iletişim bilgileri

www.ucurtmamuzesi.net – 0216 553 23 37 – 0532 616 14 66
Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cad. Bakıcı Sok. 12 ÜSKÜDAR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.