Panorama 1453

Farklı medeniyetlerin katkılarıyla oluşan bu kültürel mirası iyi tanıyabilmek için bir zaman ayırmalı

0 433

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi: Panorama 1453 Tarih Müzesi

İstanbul’un fethi, tarihin seyrini değiştiren önemli olaylardan biridir. Dünyaya yeni bir düzen getiren bu hadise; İstanbul’u da mimarisi, sanatı ve kültürüyle zenginleştirmiştir. Farklı medeniyetlerin katkılarıyla oluşan bu kültürel mirası iyi tanıyabilmek için ise şehrin geçmişini, bugününü ve fethin ruhunu anlamak önemlidir. Panorama 1453 Tarih Müzesi bu amaçla kurulmuştur. Yakın geçmişte Trakya Otogarı’nın bulunduğu alan, otogarın taşınmasıyla birlikte büyük yemyeşil bir parka dönüştürülmüştür. Panorama 1453 Tarih Müzesi, Topkapı Kültür Parkı ismini alan, ağaçlar ve çiçeklerle süslü bu mekânda 2009 yılında ziyarete açılmıştır.

İstanbul’un fethine davetlisiniz
Kaynak: https://kultur.istanbul/panorama-1453-muzesi/

Güzel olanı bulmak için önce çevremi iyi tanımam ve gezdiğim yerlerde fotoğraf ve video çekerek dolaşıp sizlere bu yerler için bir nebze ön fikir verebilmek amaçlarım arasındadır.

Şenol Ürek Fotoğraf Sanatçısı

Fethin en önemli anlarının yaşandığı Edirnekapı, Topkapı ve Silivrikapı surlarının yakınında, Fatih’in şehre girdiği kapının yanı başında kurulan müze; dünyanın ilk tam panoramik müzesi olma özelliğini taşımakta ve açıldığı günden beri bu unvanın haklı gururuyla misafirlerini ağırlamaktadır.

İstanbul’un fethine davetlisiniz
Kaynak: https://kultur.istanbul/panorama-1453-muzesi/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.