İznik – Bursa

Fotoğraf: Şenol Ürek

0 592

Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan İZNİK ilçemizde tarihin izlerini sürdüm. Dut, erik ve kiraz bahçeleri arasında yürüyüş yapıp bolca fotoğraf çektim.

İznik gölü çevresini kah aracımızla kah adımlayarak güzel ve cömert havanın tazeliğindeki gezintiye İznik göl sularınada girip güneşlendim. Bu arada göl suyunun sodalı olduğunu öğrendim cilde faydalı olduğu bilgisini de size vereyim. Bu arada  Müşküle köyü, Sölöz, Narlıca köyü ve Gürle köyünü gördük.

İlk önce İnikli köyüne uğrayıp çaylarımızı yudumladıktan sonra köydeki tarihi ahşap camiyi gezip, kiraz bahçeleri arasından yürüyerek Roma döneminden kalan dikilitaşı gördük.

Güzel olanı bulmak için önce çevremi iyi tanımam ve gezdiğim yerlerde fotoğraf ve video çekerek dolaşıp sizlere bu yerler için bir nebze ön fikir verebilmek amaçlarım arasındadır.

Şenol Ürek Fotoğraf Sanatçısı

Sonra İznik merkezine gelerek öğlen yemeği molasından sonra kentin tarih miraslarını gezmeye başladık. İznik Ayasofya kilisesine hayran kalmamak mümkün değil, Yeşil Cami’nin heybeti ve çevresi muhteşemdi. Şehrin beş ana kapısı arasından Lefke Kapısı (doğu) ve İstanbul Kapısı ve  (kuzey) ve Tarihi Şehir Surları görüntüledim. Sırasıyla Hacı Özbek Cami, Süleyman Paşa Medresesi, Eşrefzade Cami

Burada size tarih bilgisi verecek konumda değilim sadece görsel tarafından bakış açımı sunabilirim. Ancak yinede başka yerlerde araştırma yaparak vakit kaybetmemeniz için alıntı olarak bilgi paylaşayım:

”İznik, Bursa’nın 86 kilometre kuzeydoğusun’da, İznik Gölü’nün doğu kıyısında, çevresi Derbent Dağı, Ayvaş Dağları ve uzantılarıyla sınırlandırılmış son derece verimli bir ovada kurulmuştur. Karsak Suyu ve vadisi İznik Gölü’nü Gemlik Körfezi’ne bağlamakta ve gölün fazla suyunu buraya boşaltmaktadır. İzmit ve Yalova’dan gelen karayolu İznik’ten Osmaneli’ne ve buradan Arapuçtu Boğazı ile Sakarya’ya ulaşmaktadır.

İznik’te ilk uygarlık izlerinin MÖ 4000 yıl öncesine kadar dayandığı kaynaklarda belirtilmiştir. Ancak toplu yerleşmeler MÖ 2500 yıllarında höyüklerle ortaya çıkmıştır. Epigrafistlerin araştırmalarına göre bugünkü ‘iznik’ ismi, eski Yunancada ‘Nikaia’ya doğru’ anlamını taşıyan ‘EIS TEN NIKAION’ dan gelmektedir. EIS ve NIK heceleri halk dilinde kaynaştırılarak önce EISNIK sonra ISNIK ve günümüzde de İZNİK şeklini almıştır.

MİTOLOJİDE İZNİK

Mitolojiye göre antik dönemde kente adını veren Nikaia Bereket Tanrıçası Kybele ile Sangarios (Sakarya) ırmağının kızıdır. Nikaia erkeklerden uzak kalmaya ve hiç evlenmemeye karar vermiştir. Bütün gününü Sakarya’nın serin sularında, kırlarda, ormanlarda gönlünce eğlenerek geçirmektedir. Bir gün rengarenk kır çiçekleri, kuşlar, kelebekler arasında bir oraya bir buraya koştururken kendisini gören çoban Hymnos ona aşık olur. Nikaia çobana kızar ve attığı ok ile onu öldürür. Onları yakından takip eden aşk tanrısı Eros, aşka karşı olan Nikaia’ya ders vermek için şarap tanrısı Dionysos’tan yardım ister. Dionysos peri kadar güzel olan Nikaia’yı takibe başlar. Nikaia’yı Sangarios’ta yıkanırken seyreder ve cazibesine kapılır. Nikaia’nın ırmaktan su içtiği bir an suya şarap karıştırıp Nikaia’yı sarhoş edip ona sahip olan Dionysos emeline kavuşur. Hamile kalan Nikaia önceleri kendini öldürmek ister. Ancak daha sonra Dionysos’a alışır ve ondan çocuklar doğurur. Dionysos, Nikaia adını verdiği bir kent kurup hediye eder. Kaynak: http://www.iznik.bel.tr/sayfa/tarihce.html

Bu arada bir kazı sırasında keşfedilen eski hamam kalıntıları ise halen ortaya çıkarma çalışmaları sürmekte olup çevresi yüksek tel çitle korunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.